İçeriğe geç

Yaratıcı Problem Çözme Becerilerinizi Geliştirmenin 10 Yolu

Yaratıcı problem çözme, işletmelerin müşterilerine yenilikçi çözümler getirmesine yardımcı olur. Ayrıca, rekabetçi endüstrilerde büyüme için benzersiz fırsatları belirlemeye yardımcı olur. Bir beceri olarak, yaratıcı problem çözme sizi olası kuruluşlar için daha değerli kılar. Bu makalede, yaratıcı problem çözmenin ne olduğunu ve bunu bir iş görüşmesinde nasıl göstereceğimizi tartışacağız.

Yaratıcı problem çözme nedir?

Yaratıcı problem çözme, bir problem tanımlama ve çözüm planlama süreci aracılığıyla sorunlara benzersiz çözümler belirleyen bir yaklaşımdır ve geleneksel yaklaşımların ötesine geçer. Yaratıcı problem çözme becerisini geliştirmek, tutarlı yenilik ortamını teşvik etmek için sürekli iyileştirmeyi gerektirir.

Yaratıcı problem çözme, yumuşak bir beceri veya kişisel güç olarak kabul edilir. Bir mülakatta, bu yeteneği gösterdiğiniz zamanlara örnekler vermeniz istenebilir. İşverenler bu soruyu düşünce sürecinizi anlamak, zorlu durumları nasıl ele aldığınızı öğrenmek ve kuruluşlarına nasıl değer katabileceğinizi netleştirmek için sorarlar.

Yaratıcı problem çözme becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Yaratıcı problem çözme, bir sorunu analiz etmeyi, bir yaklaşım tanımlamayı ve bir çözüm uygulamayı içerir. Diğer beceriler gibi, daha iyi hale gelmek için stratejik bir yaklaşım ve uygulama gerektirir.

Yaratıcı problem çözme becerilerinizi geliştirmeye başlamak için bu adımları izleyin.

1 . Stratejik bir çerçeve kullanın

Yaratıcı problem çözme kendi içinde bir çerçevedir. Yapılandırılmış bir yaklaşımla ölçülmesi zor sorunları çözmenize olanak tanır.

Şu adımları deneyin:

 • Bilgi toplayın: Bu aşamada amacınızı veya probleminizi netleştirin. Mümkün olduğunca çok bilgi ve tarafsız girdi toplayın. Müşteri anketleri, çalışan yorumları ve araştırma verileri harika kaynaklardır.
 • İlişkileri tanımlayın: Topladığınız tüm verileri düşünün ve her nokta arasındaki ilişkileri arayın. Probleminizin veya hedefinizin değiştiğini fark edebilirsiniz. Problemlerin parametrelerine ve mevcut çözümlere meydan okumak için yaratıcı beyin fırtınasını veya zihin haritalamayı kullanabileceğiniz yer burasıdır. ‘X’ etkinliklerinin neden ‘Y’ sonuçlarına yol açtığını bulun.
 • Bir çözüm geliştirin: Sorunu çözmek için birkaç hipotez oluşturun. Hangi çözümlerin en iyi sonuçlara sahip olacağını, hangilerinin tam olarak uygulanabileceğini ve bunları nasıl uygulayabileceğinizi belirleyin. A / B testini kullanarak farklı senaryolarla denemeler yapın. Ayrık test olarak da adlandırılan A / B testi, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için aynı ürünün iki farklı versiyonunun birbiriyle karşılaştırılmasıdır. Örneğin, kitlenizin yarısına bir sürümü ve diğer yarısına da başka bir sürümü göstererek bir kitap kapağını test edebilirsiniz.
 • Uygulayın: Çözüm aşamanız sırasında topladığınız bilgileri kullanın ve eyleme geçirin. Sonuçlarınızı değerlendirin ve sonuca bağlı olarak adımları tekrarlayın. Yaratıcı problem çözme yöntemini bu şekilde kullanmak, bir soruna birden fazla çözüm olduğunu ortaya çıkarabilir. Örneğin, video oyunu şirketleri, en yüksek oynanabilirliği sağlamak için oyunlarının beta testini genellikle belirli gruplarla yapar. Beta testlerine dayalı son iyileştirmelerin ardından oyunlar halka hazır hale geliyor.

2 . Empati yapın

Empati, başkalarının bakış açısını görme yeteneğidir. Duygusal zekanın temel unsurlarından biridir. İşyerinde, iş arkadaşlarınızın ve müşterilerin bakış açısını anlamanıza olanak tanır. Yüksek duygusal zeka, aynı zamanda büyük bir lider olma yolunda önemli bir adımdır. Başkalarına ve kuruma değer katacak çözümleri uygulamak için empatiyi kullanın.

Örnek: İş arkadaşınıza saatler önce e-posta gönderdiniz ve yanıt almadınız. Sebebin ne olabileceğini düşünün ve sabırlı olun. Aynı ofisteyseniz, onlara sormayı deneyin. Meşgul olduklarını fark ederseniz, mümkün olduğunca yardım teklif edin. Uzaktan çalışıyorsanız, onları aramaya çalışın veya başka bir e-posta ile takip edin. Tarafsızlık, hata olabilecek bir şeyi kişisel olarak algılamaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

3 . Bir hobi edin

Bir hobi, beyninizi farklı şekilde kullanmanızı gerektirir. Stres için olumlu bir çıkışa sahip olurken problem çözme faaliyetlerinden yararlanacaksınız. Yeni bir şey keşfetmek, yapabileceklerinizin sınırlarını da test etmenizi sağlar. Hobi, yaratıcı riskler almanın yapıcı bir yoludur.

Örnek: Ölçekli modeller oluşturma hobisi beyninizi çalıştıracak kadar zordur, ancak ondan zevk almanız rahatlamanızı sağlar ve iş stresinden kurtulmanızı sağlar.

4 . Varsayımlarınızı gevşetin

Bir şeyi ne kadar çok görürseniz, beyniniz onu size o kadar kolay işaret eder. Bu, her zaman yaptığınız gibi sorunları çözmek istemenize neden olabilir. Benzersiz çözümlere veya yeniliklere ihtiyaç duyduğunuzda bu eğilimi fark edin.

Geçmiş bilgilere veya işlerin her zaman nasıl yürüdüğüne dayalı bir varsayımda bulunduğunuzda, önemli ayrıntılar ve bilgiler dışarıda kalır. Başkalarının varsayımlarını netleştirerek, uygun şekilde yanıt vererek ve hedef beklentilerini tanımlayarak bu eğilimin üstesinden gelin.

Örnek: Müşterilerin zevkleri değişiyor. Potansiyel müşterileri artırmak için, hangi hizmetlerin onlara en fazla değeri sağladığını, zamanlarını nerede geçirdiklerini ve onlarla en iyi nasıl iletişim kuracağınızı öğrenin. Bu veriler, pazarlama kampanyalarını uygulamadan önce çok faydalıdır.

5 . Kalıcılık uygulayın

Bir hedefe yönelik ısrar, siz bir çözüme varana kadar zorlu durumlarla stratejik bir odaklanma düzeyini korumayı gerektirir. Bazı sorunların çözülmesi diğerlerinden daha uzun sürer. Belki bilgi hemen mevcut değildir, teknoloji şu anda yeterince gelişmiş değildir veya doğru bağlantıları belirlemediniz. Sorunun çözülmesi için bir nedene sahip olmak, ortaya çıkan engelleri aşmak için büyük bir motivasyon kaynağıdır.

Bir sorunun farkına varılması ile gerçekleştirdiğiniz eylemler arasındaki süreyi en aza indirerek ısrarcı olun. Bazı hedefler, her gün uzun zaman dilimlerinde gerçekleştirilen tutarlı, günlük eylemi gerektirir. Neyin işe yaradığını bulana kadar bilgi veya kaynak arayarak ve farklı çözümler deneyerek ısrarı gösterin.

Örnek: Bir girişimci, mevcut pazarlama taktiklerinin işe yaramadığını keşfeder. Birkaç yıl farklı iş fikirleri denedikten sonra, arama motoru optimizasyon taktiklerini öğreniyor ve küçük işletmeler için dijital içerik oluşturmaya başlıyor. Her gün yeni müşteriler bulmak için zaman ayırıyor.

6 . Standart uygulamaları sorgulayın

İşbirliği, yaratıcı çözümler bulmanın harika bir yoludur. Ayrıca, kuruluşunuzdaki diğer kişilerin denememiş olabileceği bariz çözümleri belirlemenin harika bir yoludur. İş arkadaşlarınız veya sektörünüz işleri yapmanın bir yoluna eğiliyorsa, bu çözümün en iyi yol olup olmadığını düşünün ve alternatif çözümleri tartışmaya çalışın.

Örnek: Bir satış elemanı, potansiyel müşteriler tarafından sürekli olarak reddedilir. İş arkadaşlarının ortak eğilimi, sonunda evet diyene kadar aramaya devam etmeleri. Daha iyi bir yol olması gerektiğini düşünerek, müşterinin neyi sevdiğini ve önemli gördüğünü öğrenmeye karar verir. Bu, müşterileriyle kişisel düzeyde ilişki kurmasına ve onlara kişiselleştirilmiş ürünler ve hizmetler sunmasına olanak tanır.

7 . Geçmiş deneyimlerinizi düşünün

Geçmişiniz çeşitli şekillerde öğrenilen birikmiş deneyimler ve becerilerle doludur. Kişisel geçmişinizi, ne zaman ısrar etmeniz ve ne zaman odaklanmanız gerektiğini anlamak için kullanın. Bu, geçmiş varsayımlara dayanmaktan farklıdır. Geçmiş deneyimler, size eleştirel düşünceyle uygulayabileceğiniz benzersiz bir bakış açısı sunar. Kendinize şu anda işyerinizde yaşadığınız duruma benzer bir durumda olup olmadığınızı sorun, durumun nasıl bittiğini hatırlayın ve benzer veya daha iyi sonuçlar elde etmek için neler yapabileceğinizi belirleyin.

Örnek: Bir kişisel gelişim koçu, yardım ettiği bir grup insanla haftalık olarak buluşur. Bu, bir gruba koçluk yaptığı ilk deneyimidir. Bireysel müşterilerle olan geçmiş deneyimlerinden, insanların motivasyonu sürdürmek ve bağlı hissetmek için sorumluluğa ihtiyacı olduğunu öğrendi. Koç, bu fikri yeni gruba getirir ve herkese, hepsinin başarılı olmasına yardımcı olacak güçlü yönlerine göre bir rol atar.

8 . Alanınızda uzman olun

Bazen daha yaratıcı olmak için daha fazla beceriye ihtiyaç duyarsınız. Sektörünüzün teknik yönünü ne kadar çok anlarsanız, sorunları netleştirmek, bağlantıları belirlemek ve çözümler geliştirmek o kadar kolay olacaktır. Daha fazla senaryoya maruz kalmak, sorunları ortaya çıkmadan önce tanımlamanız için size öngörü sağlar.

9 . Yaratıcı problem çözme pratiği yapın

Bir beceriyi öğrenmenin en iyi yolu pratik yapmaktır. Yaratıcı çözümlere ihtiyaç duyan ne kadar çok konu sunulursa, problem çözme sürecini geliştirmek o kadar kolay olacaktır. Kendinizi farklı düşünmeyi gerektiren yeni senaryolara düzenli olarak maruz bırakmayı deneyin. Bunu kendi alanınızdaki veya ilgili herhangi bir alandaki konferanslara giderek yapabilirsiniz.

10 . Yardım isteyin

Herhangi bir sektördeki diğerlerinin yaratıcı yaklaşımlarını anlamak, kendi karar verme sürecinizi şekillendirebilir. Bir mentor, kariyeriniz için paha biçilmez bir varlık olabilir. Bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, alanınızdaki başka birinden tavsiye istemeyi deneyin. Kişisel deneyimleri, daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz bir düşünce tarzına maruz kalmanızı sağlar.

Örnek: Serbest çalışan bir web tasarımcısının, projelerine sürekli olarak yeni eklemeler talep eden ve uygun geri bildirim olmaksızın işi reddeden bir müşterisi vardır. Kapsam sınırlarının nasıl belirleneceği ve müşterinin fikirlerini netleştirmesine nasıl yardımcı olacağı konusunda kendisine tavsiyelerde bulunan daha deneyimli bir tasarımcıdan yardım ister.

Bir mülakatta yaratıcı problem çözme becerilerinizi nasıl gösterebilirsiniz?

İşverenler, engeller ortaya çıktığında onlara etkili çözümler bulmak için gerekli donanıma sahip olduğunuzu bilmek isterler.

 • Kısıtlamalar ekleyerek yaratıcılığınızı gösterin: Proje kapsamında sınırları uygulayarak çözüm bulduğunuz bir durumu açıklayın. Örneğin, potansiyel müşteriler çok fazla seçenek nedeniyle bunalmış olabilirler ve bu da herhangi bir ürünü satın almadan web sitesini terk etmelerine neden olabilir. Tek seferde gördükleri ürünleri sınırlandırarak ve her seviyede artırarak, müşterinin satın alma olasılığı artacaktır.
 • Kısıtlamaları kaldırarak yaratıcılığınızı gösterin: Bir proje hakkındaki en belirgin varsayımı sorgulamanız gereken bir zamanı örnekleyin. Örneğin, daha iyi müşteri hizmetini teşvik ederek bir mağazada satışların artmasına yardımcı olduğunuz bir durumu açıklayabilirsiniz.
 • Bilgi edinerek yaratıcılığı gösterin: Sektör, müşteri veya teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinerek bir sorunu çözdüğünüz bir durumu tanımlayın. Örneğin, tıklama oranı düşük bir web sitesini nasıl yeniden tasarladığınızı açıklayabilirsiniz, çünkü bir müşteri anketi bunun kullanıcı dostu olmadığını ortaya çıkarmıştır.
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir