İçeriğe geç

Paradan Tasarruf Etmenin 26 En İyi Yolu

Gıdadan benzine günlük kullandığımız hemen hemen her önemli malın artan maliyetleri nedeniyle, herkesin mali kaynaklarını korumak ve mümkün olan her yerde tasarruf etmesi zorunlu hale geldi.

Tasarruf Etmenin En İyi 26 Yolu

Aşağıda günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz paradan tasarruf etmenin 28 en iyi ve hızlı yolunun bir kontrol listesi bulunmaktadır. Ancak, bu ipuçlarının hiçbirinin kendi başına yaşam değiştirmediğini, ancak zaman içinde çok fazla fark yaratacak şekilde tasarlandığını unutmayın.

1. Bütçe Analizi

Para biriktirmenin ilk yolu, aylık giderlerinizi karşılamak için bir bütçe hazırlamaktır. Bunu yapmanın kolay bir yolu, popüler 50:30:20 kuralına uymaktır.

Burada vergi sonrası gelirinizi, harcamalar için% 50, ihtiyaçlar için% 30 ve kalan %20’yi tasarruf hesabınıza ayırırsınız.

Kağıt üzerinde yapabilir, bir Excel e-tablosu oluşturabilir veya günlük bütçe için hazırlanan çeşitli uygulamaları kullanabilirsiniz.

Bu planı izlemek, sabit bütçenizi aşma olasılığınız düşük olduğu için dikkatli bir şekilde para harcamanızı sağlayacaktır.

2. Kredi kartını evde bırakın

Alışveriş için kredi kartınıza bağımlı olduysanız, evde bırakmak en iyisidir. Değilse, kendinizi dürtü alımları yapmaya ya da gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaya zorlayacaksınız.

Bu sadece aylık giderlerinize büyük bir miktar eklemekle kalmaz, aynı zamanda nadiren kullanacağınız şeylerle evinizi darmadağın eder.

3. 10 saniyelik kurala uyun

Alışveriş yaparken rastgele bir ürün aldığınızda 10 saniye durun ve kendinize şu soruyu sorun: “Bu ürünü neden satın alıyorum? Gerçekten ihtiyacım var mı?

Her ikisine de iyi bir cevap bulamazsanız, öğeyi bulduğunuz yere geri bırakın. Bu, dürtü alımlarınızı azaltmanıza ve süreçte size çok fazla tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

4. Elektrik faturalarında tasarruf edin

İster inanın ister inanmayın, elektrik faturalarınızdan çok fazla tasarruf edebilirsiniz.

Bu, onlara tamamen ödeme yapmayı bıraktığınız anlamına gelmez. Ancak gücü akıllıca kullanarak ödediğiniz miktarı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Örneğin, odadan çıkarken ışıkları kapatın, kurutucu kullanmak yerine çamaşırlarınızı güneşte kurutmayı deneyin.

Çevresinde bol miktarda doğal güneş ışığı olduğu gün boyunca ışıkları kapalı tutun. Deneyin ve ay sonu yapmışolduğunuz tasarruf ile şaşırmış olacaksınız.

5. Alışveriş için İndirim Kuponları kullanın

Online alışveriş yaparken paradan tasarruf etmenin hızlı yollarından biri indirim kuponları kullanmaktır. Hemen hemen tüm online satıcılar, çok para tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilecek kuponlar sağlar.

Bazı siteler yalnızca size indirim kuponu vermekle kalmaz, aynı zamanda kayıt bonusu olarak ödül verir.

6. Öğle yemeğini yanınızda taşıyın

Her zaman hareket halinde olan insanlar hareket halindeyken yemek yeme eğilimindedir. Bu sadece fazla kilolar için kötü değil, aynı zamanda cebinize de zarar.

Öğle yemeğinizi yanınızda taşımak, sadece sağlıklı bir yemek yemenizin yanı sıra, dışarıdan satın almayarak tasarruf etmenizi sağlar.

Buna, tıbbi faturalardan sağlayacağınız tasarrufları da ekleyin. Sağlıklı beslenerek bir sürü para birktirdiniz!

7. Evinizi temizleyin

Hepimiz bir süre boyunca gerçekten ihtiyacımız olmayan şeyleri toplama eğilimindeyiz. Evinizdeki gereksiz şeylerin bir listesini yapın.

Sadece evinizi derli toplu hale getirmek ve çok daha temiz görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ihtiyacınız olmayan ürünleri satabilir ve süreçte ekstra nakit kazanabilirsiniz.

8. Abonelik listenizi budayın

Evinizde değerli bir yer kaplayan okunmamış dergiler yığını görmekten bıktınız mı? Peki, pahalı bir yıllık abonelik için ödeme yaparsınız ve ardından tamamen unutursunuz.

Gereksiz obonelikleri hemen iptal ettirin. Ayrıca kullanılmayan tutarın geri ödemesini de isteyebilirsiniz.. Bunu size geri verebilecekleri bazı durumlar olabilir.

9. Online bir şey için ödeme yapmayın

Online alışveriş yapmayı seviyorsanız, dijital ürünler satın almanın cazibesine karşı koyun. Bunun nedeni, bu ürünlerin çoğu çoğunlukla yazılım tabanlı ve diğer indirilebilir öğelerdir.

Torrent gibi belirli web sitelerinde online olarak araştırma yapmak için biraz zaman harcarsanız, aynı şeyleri ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Öyleyse neden aynı şeyler içi ödeme yapıyorsunuz.

10. Kendi sebzelerinizi yetiştirin

İnsanlar organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzelere bayılıyor ve siz de yapabilirsiniz. Arka bahçenizin küçük bir köşesinde kendi sebzelerinizi ve mevsim meyvelerinizi yetiştirerek başlayabilirsiniz.

Bu şekilde sadece erişebileceğiniz taze ve sağlıklı yiyecekleri hazır bulundurmakla kalmaz, aynı zamanda artık dışarıdan satın almak için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

11. Telefon, Kablo ve İnternet kullanımınızı izleyin

Cep telefonları, kablo ve internet günlük rutinimizin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Aslında çoğumuz onlar olmadan hayatımızı hayal edemeyiz.

Bu nedenle, paradan tasarruf etmek için bunları tamamen kullanmayı bırakmayı önermek neredeyse imkansızdır. Ama gerçekten sınırsız veri planına ihtiyacınız var mı? Premium kablo kanallarından herhangi birini gerçekten izliyor musunuz?

Cevap – HAYIR ise – gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin ve sizin için en uygun olanı tercih edin.. Muhtemelen bunu yaparak bir miktar para biriktirebilirsiniz.

12. Toplu taşımayı tercih edin

Hepimiz ihtiyaç duyduğumuzda otomobillerimizi kullanmayı seviyoruz – ama – bugün yakıt ucuz değil ve bugün yollardaki trafik hacmi de onu keyifli bir sürüş yapmıyor.

Böyle bir senaryoda toplu taşıma araçlarını tercih etmek mükemmel bir mantıklıdır – trenler, otobüsler, metro hizmetleri vs. Sadece çevre dostu ve çok daha ucuz olmakla kalmaz, seyahat ederken pahalı yakıt maliyetleri ve önlenebilir gecikmelerden de korunursunuz.

13. Para biriktirmek için bir kumbara tutun

Bu başlangıçta çocukça bir fikir gibi gelebilir. Ama bir düşünün. Eğer çocuklar bile para biriktirebiliyorsa neden yapamıyorsunuz?

Yapmanız gereken tek şey, gereksiz harcamaları biraz kısarak kumbaraya çalışmak.

Bir süre sonra çok parayla dolu bir kumbara sahibi olacaksınız; daha sonra yüksek faiz hesabına aktarabilir veya uygun şekilde yatırım yapabilirsiniz.

14. Arkadaşlarınızdan yardım isteyin

Hepimizin arkadaşları var ve bize yardım etmek için oradalar veya tam tersi. Acilen bir şeye ihtiyacınız varsa veya bir tür beladaysanız, yardım için her zaman arkadaşınıza başvurabilirsiniz.

Diyelim ki, ikamet ettiğiniz yerden uzakta belirli bir şehirde işiniz var, ancak orada kalan bir arkadaşınız da var. Her zaman otele gitmek yerine arkadaşınızdan size yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Bu şekilde, seyahatin ve otel masraflarınızın bir kısmı cebinizde kalacağı için çok fazla tasarruf edebilirsiniz .

15. Günde iki kez pişirin

Evde pişirilen yemeklere yatırım yapmak, paradan tasarruf etmenin ve sağlıklı beslenmenin başka bir harika yoludur. Ancak 3-4 kez yerine günde sadece iki kez pişirmeye çalışın.

Ev yemeklerinizi her zamanki gittiğiniz markette satılan ürünler etrafında da planlayabilirsiniz. O hafta için en düşük fiyatlara sahip ürünleri bulun ve tariflerinizi onların etrafında ve evde sahip olduğunuz diğer malzemelerle planlayın.

Bu şekilde, aylık bütçemizin büyük bir kısmını oluşturan eğilim gıda ve market faturalarınızdan daha fazla tasarruf edersiniz.

16. Küçük rahatsızlıklar için Ev İlaçlarını deneyin

Boğaz ağrısı mı yoksa hafif soğuk algınlığı mı? Neden bir kaşık doğal bal (boğaz ağrısı için) ve soğuk için bir kase sıcak tavuk çorbası denemiyorsunuz. Bunlar nesiller boyunca aktarılan ev ilaçları olabilir, ancak iyi çalışırlar.

Buradaki alternatif, doktorun konsültasyon ücretlerini ve takip edeceğinden emin olduğunuz ilaçları ödeyerek büyük miktarda nakit harcamaktır.

17. Faturalarınızı Zamanında Ödeyin

Faturalarınızı zamanında ödemek de size çok para kazandırabilir. Nasıl? Geç ücretler veya ağır para cezası yoluyla daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmamanızı engelleyerek.

Bu, kredi kartı veya banka krediniz için de geçerlidir, burada ödeme gecikmeleri için ağır para cezası çekebilirsiniz. Bu miktar yalnızca bundan sonraki her ihlal için büyüme eğilimindedir.

Bu yüzden lütfen borcunuzu zamanında temizlemeye çalışın.

18. Sadece LED veya CFL Ampulleri seçin

CFL’lerin bir ömrü olabilir, ancak tükettikleri çok daha düşük enerji sayesinde bizi kurtardıkları para açısından hala sıradan ampullerden iyiler.

LED ampulleri seçerek daha fazla tasarruf edebilirsiniz – bu da biraz daha pahalıya mal olur. Bununla birlikte, çok daha enerji tasarrufludurlar ve çok daha uzun süre dayanırlar – bazen 10 yıl bile.

19. Daha küçük bir ev bulun

2 kişilik bir ailenin 500 metrekarelik bir alana ihtiyacı yoktur.

Bir ev seçerken, daha küçük bir evin sadece soğuması ve ısınması için daha az maliyetli olmayacağını, temizliği ve bakımı çok daha kolay olacağını ve aileyi daha da yakınlaştıracağını unutmayın.

Ve bu süreçte tasarruf edeceğiniz para, ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak için harcadığınız çabaya değecektir.

20. Araba Sürmeyi Deneyin

Toplu taşıma araçlarını kullanacak tip değilseniz, araba kullanmak sizin için en iyi seçenektir. Aynı hedefe bir yolculuğu arkadaşlarınızla paylaşmak sadece yolculuğu daha keyifli hale getirmez, aynı zamanda yakıt maliyetlerinizi yarıya indirir.

Sizinle birlikte araba kullanacak birini bulamamanız durumunda, doğru kişileri bulmanıza yardımcı olabilecek birkaç uygulama vardır.

21. Toplu olarak satın almaya çalışın.

Deterjanlar, sabunlar, şampuanlar – bunların hepsi günlük olarak kullandığımız, ancak yine de perakende fiyatlarla ayrı ayrı satın almaya devam ettiğimiz ürünlerdir.

Bunun yerine toplu olarak satın alarak bir ton nakit tasarruf edebilirsiniz. Başparmak kuralı, herhangi bir öğenin toplu alımları çok indirimli bir fiyata gelir. Ancak, son kullanma tarihlerini kontrol ettiğinizden ve satın almadan önce evde bol miktarda depolama alanı bulunduğundan emin olun.

22. Tren / uçak biletlerinizi online satın alın

Sadece çok daha rahat ve sorunsuz olmakla kalmaz, gittiğiniz hedef için birkaç cazip indirim teklifi bulabilirsiniz. Ayrıca, işlemde herhangi bir acente / acente komisyonu bulunmadığından, teklif edilen oranların daha ucuz olması muhtemeldir..

23. Tatil harcamalarınızı azaltın

Egzotik tatiller büyük paraya mal olma eğilimindedir. Neden bunun yerine yakındaki bir yere bir yolculuk planlamıyorsunuz. Sadece son ayrıntısına kadar kişiselleştirmekle kalmaz, birkaç sürpriz unsur da ekleyebilir ve düşük bütçeli harika bir tatil yapabilirsiniz.

Ücretsiz konaklamalar ve uçak biletleri kazanmak için kredi kartınızdaki seyahat ödül puanlarını bile kontrol edebilirsiniz.

24. Sadece para iade garantisi olan ürünleri satın alın

Hiç satın aldığınız ancak tamamen memnun olmadığınız bir ürüne takıldınız mı? Pek çoğumuz aynı durumdayız, bu yüzden sadece para iade garantisi ile gelen ürünleri satın almak çok mantıklı.

Bu şekilde, gereksiz yere daha fazla para harcamayı hissetmek zorunda kalmadan daha iyi bir şey satın alabilirsiniz.

25. Daha küçük bir şehirde yaşayın

Son olarak, az değil, çok para biriktirmenin en iyi yollarından biri daha küçük bir şehre taşınmaktır . Evlerden markete kadar birçok şey küçük şehirlerde çok daha ucuz ve makul fiyatlı olma eğilimindedir.

Ayrıca daha iyi ve daha rahat bir yaşam kalitesi elde edersiniz – ki bu büyük bir avantajdır. Dolayısıyla, mevcut işiniz size bu seçeneği sunuyorsa, bunu olumlu bir şekilde değerlendirdiğinizden emin olun.

26. Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın

Alkol, sigara, aşırı yeme – bunlar sadece sağlığınız için çok kötü değil, aynı zamanda size çok pahalıya patlar.

Böyle tehlikeli (ve pahalı kötü alışkanlıklardan vazgeçmek sadece sağlıklı kalmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sağlık sigortası primlerinizi önemli ölçüde düşürür – banka hesabınıza daha fazla para bırakır.

Sonuç

Finansal özgürlük bulma yolculuğunuzda kendinizi nerede bulabileceğiniz önemli değil, daha fazla para biriktirerek işleri tersine çevirmenin her zaman mümkün olduğunu bilmeniz gerekir.

Tek gereken, bir farkındalık duygusu ve ilk birkaç adımı atmaktır – gerisi kendi başına yerine gelme eğilimindedir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir