İçeriğe geç

Stajınızdan En İyi Şekilde Yararlanmanın 10 Yolu

Staj yaparak, işte öğreneceğiniz yumuşak ve zor becerilere ek olarak, bir iş teklifi alma olasılığınız vardır. Aslında, yakın zamanda yapılan bir anket, stajyerlerin %45’inin stajlarının sonunda bir iş teklifi aldığını ortaya koydu . Aşağıda, stajınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz ve harika bir izlenim bırakacağınızla ilgili yönergeler bulacaksınız.

1. Staj için net hedefler belirleyin

Herhangi bir işte, sizden ne beklendiğini bilmek önemlidir ve stajınız da farklı olmayacaktır. İşvereninizle belirli hedefler belirleyerek, gereksiz hayal kırıklıklarından veya çatışmalardan kaçınırken stajınız için yapı ve anlam kazanacaksınız.

Tartışmak isteyebileceğiniz bazı hedef ve beklentilere örnekler:

 • Üzerinde çalışmak istediğiniz belirli beceriler
 • İşvereninizin yardıma ihtiyaç duyduğu belirli alanlar veya projeler
 • Nasıl rehberlik isteyeceksiniz veya gerektiğinde sorular soracaksınız?
 • Mümkün olduğunda kaynakları ve cevapları kendi başınıza nerede bulabilirsiniz?
 • İşvereniniz performansınız hakkında nasıl geri bildirim sağlayacak?
 • Gerekirse bir görevdeki gecikmeler hakkında nasıl iletişim kurulur veya zaman çizelgeleri ayarlanır?

2. Daima takip edin

Bir göreve atanmışsanız veya bir görevi tamamlamayı kabul ediyorsanız, her zaman yerine getirin. Sözlerinizi yerine getiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, bunu amirinize iletin. Sonraki adımlarınızın neden ve ne olacağını açıklayın.

Zamanla, atanmış ve kabul edilmiş görevlerinizi başarıyla tamamlayarak, güvenilir olduğunuz için istikrarlı bir şekilde itibar kazanacaksınız.

3. Kendi hatalarınızı düzeltin

Stajınız sırasında hatalar yapabilirsiniz ve sorun değil. Hata yapmak, öğrenme eğrisinin bir parçasıdır. İşler planlandığı gibi gitmediğinde sorumluluğu kabul etmektir. Sahiplenmek ve olası çözümleri dile getirmek, daha hızlı çözüme neden olacak ve başkalarının sizi bir lider olarak görmesini sağlayacaktır.

Olası bir senaryo şunlar olabilir:

Önemli bir proje için son teslim tarihini kaçırdınız.

Bir çözüm şunlar olabilir:

Öncelikle, son teslim tarihini kaçırdığınızın farkında olduğunuzu amirinize bildirmelisiniz. Mazeret üretmeden sebepler sunun. Örneğin: Bu görevi hafife aldım, tahmin ettiğimden daha uzun sürdü ve bunun sorumluluğunu alıyorum.

Ardından, sorunu nasıl çözeceğinize dair çözümler sunun. Örneğin: Diğer görevlerime öncelik vermiş olsam da, bunu günün sonunda tamamlayacağım.

Ardından sorunu çözmek için gerekli adımları atın.

4. Yeni bağlantılar kurun

Stajınız, ağ kurmaya başlamak için değerli bir fırsattır. Sonuçta, bu ortamda tanıştığınız insanlar, profesyonel bağlantılar ve olası akıl hocaları olabilir.

Yabancılarla sohbet etmek herkes için kolay değildir, ancak başlamanıza yardımcı olabilecek basit teknikler vardır. İşte bazı örnekler:

 • Kariyerinize ilk başladığınızda staj yaptınız mı? Öğrendiğiniz en önemli şeylerden biri neydi?
 • Daha önce kariyerinizde inandığınız ama şimdi farklı düşündüğünüz bir şey nedir?
 • Kariyerinizin başlangıcında aldığınız veya almayı dilediğiniz en iyi tavsiye nedir?
 • Önümüzdeki on yıl içinde bu alanda en çok hangi becerilerin alakalı olacağını düşünüyorsunuz?

5. Bir akıl hocası belirleyin

Mentor, stajınız boyunca size rehberlik edebilecek ve profesyonel ağlar ve öğrenme fırsatları için bir köprü olabilecek kişidir. Size başarı için eksiksiz bir yol haritası sunmazlar, bunun yerine güvenilir bir geri bildirim ve bilgi kaynağı olarak hizmet edebilirler.

Bazı staj ortamlarında size bir mentor atanabilir. Diğerlerinde, kendiniz için birini belirlemeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda, en kolayı birinden mentorunuz olmasını şu sözlerle açıkça sormaktır: “Stajım boyunca mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye hevesliyim. Sizin girdileriniz büyük takdir toplayacaktır. Bu süre zarfında mentor olarak hizmet edebilecek misiniz? ”

Hayran olduğunuz ve geliştirmek istediğiniz becerilere ve özelliklere sahip birini seçmek isteyeceksiniz. Belki de bir gün sahip olmak isteyeceğiniz bir iş unvanı olan biri vardır. Kabul ederlerse, onlarla düzenli, kısa toplantılar düzenleyebilir ve soru sorabilirsiniz. Not: Mentor olmak onların zamanını ve çabasını gerektirir, bu yüzden reddederlerse, nazikçe geri çekilirler. Başka bir mentor için önerileri olup olmadığını sormayı düşünebilirsiniz.

6. Başkalarıyla işbirliği yapın

Her meslekte size hizmet edecek hayati bir beceri, iyi işbirliği yapmak, beklentileri tanımlamak, aktif olarak dinlemek ve net bir şekilde iletişim kurmak anlamına gelir. Stajınız sırasında, işbirliği yapmak için fırsatlar arayın. İşte bunun nasıl yapılacağına dair bazı örnekler:

 • İster tek başınıza ister grup halinde çalışıyor olun, projenizin gereksinimlerini tanımlayın. Başka birinin katkısına veya yardımına ihtiyacınız olacak mı? Bunu önceden belirlemek ve mümkün olan en kısa sürede başkalarına bildirmek, ihtiyacınız olan kaynakları elde etmenizi kolaylaştıracaktır.
 • Bir toplantı yaptığınızda, bir gündem paylaşarak hazırlanın. Gündem olmadan bir toplantıya katılıyorsanız, organizatörle önceden iletişime geçin ve hazırlamak için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sorun.
 • Toplantıyı programa göre başlatıp bitirerek herkesin zamanına saygı gösterin.

7. Büyüme fırsatlarını araştırın

İlk birkaç gününüz ve haftanız eğitimi içerebilir. Soru sormak ve yeni beceriler öğrenmek için sunulan herhangi bir eğitim süresinden yararlanın. Resmi bir eğitim yoksa, kendi başınıza yeni bilgi kaynakları bulun. Bu, bir organizasyonun içeride ve dışarıda nasıl çalıştığını anlamak için nadir bir fırsattır. Stajınızdan en iyi şekilde yararlanmak için iş gününün her saatine enerji ve merakla yaklaşın.

8. Deneyimi izlemek için bir günlük tutun

Stajınız boyunca, bir günlükte yazma alışkanlığı edinin, böylece fikirleri, öğrendiklerinizi ve başarıları hatırlayabilirsiniz.

Başarılarınızın ayrıntılarını, özellikle başarınızı somut hale getirebilecek ölçü ve sayıları takip etmek isteyeceksiniz. İster günlük ister haftalık olsun, bu notlar özellikle stajınızın ardından özgeçmişinizi güncellerken veya işvereninizden profesyonel bir referans olmasını istediğinizde faydalı olacaktır.

9. Baştan sona olumlu bir bakış açısı oluşturun

Stajınız sırasında, birçok yeni beceri öğrenecek, yeni bir hiyerarşide gezinecek ve kişisel ve profesyonel büyümeyi teşvik edecek tüm şekillerde genişleyeceksiniz. Bunların her biri, bir noktada stres ve kendinden şüphe duymaya neden olabilir.

Bu belirsizliği gidermek için, olumlu düşünmeyi inşa etmenin yollarını belirleyin. Günlük tutuyorsanız, en yüksek ve en düşük değerleri belgeleyin. İyi sonuçların arkasındaki nedenleri seçerek minnettarlığı uygulayın. İşler planlandığı gibi gitmediğinde kendinize karşı nazik olun ve iyi yapılan sıkı işler için kendinizi ödüllendirmenin anlamlı yollarını bulun.

Bu pozitifliğin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız üzerinde derin bir etkisi olabilir. Aslında, araştırmacılar iyimserliğin daha düşük depresyon oranlarına, soğuk algınlığına karşı daha fazla dirence ve daha iyi kalp-damar sağlığına yol açabileceğini belirtmişlerdir.

10. İletişimde kalın

Her staj, hemen bir iş teklifi ile sonuçlanmaz. Staj yaptığınız şirket ve yaptığınız iş ilginizi çekiyorsa, bağlantıda kalmak iyi bir uygulamadır, böylece bir fırsat ortaya çıktığında orada olacaksınız.

Stajınız sona erdiğinde, çalıştığınız kişilere kişiselleştirilmiş teşekkür notları veya e-postalar gönderin. Birlikte çalıştığınız projelerden bahsedin, sağladıkları her türlü rehberlik için şükranlarınızı ifade edin ve onlara kişisel iletişim bilgilerinizi verin.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir