İçeriğe geç

Mülakat Öncesi Yapılması Gereken 12 Şey

En iyi sonuçları elde etmek için bir mülakattan önce hazırlık yapmanız gerekir. Bu, genel performansınız için çok önemlidir ve her soruya etkili yanıtlar vermenizi sağlar. Bu makalede, röportajlara hazırlanmanın önemini tartışıyoruz, onlar için hazırlanmanın faydalarını listeliyoruz ve herhangi bir röportajdan önce yapılması gereken 12 özel şeyi özetliyoruz.

Mülakata hazırlanmak neden önemlidir?

Mülakat yapmak bir beceridir ve daha iyi bir mülakat için pratik yapmak gerekir. Mülakat uygulaması, rolünüzle ilgili soruları nasıl yanıtlayacağınızı ve bunları incelemeyi içerir. Örneğin, bir arkadaşınızla eşleşebilir ve size bir dizi soru sormasına izin verebilirsiniz. Bunu yapmak, o anda her soruya ne kadar iyi cevap verdiğinizi ve size aşina olmayan sorulara ne kadar iyi yaklaştığınızı değerlendirir. Pratik yapmak aynı zamanda duruşunuz, görünüşünüz ve konuşmada ellerinizi nasıl kullandığınız gibi sözlü olmayan iletişi üzerinde çalışma zamanıdır.

Mülakata hazırlanmanın faydaları

Mülakata hazırlanarak kazandığınız avantajlardan bazıları şunlardır:

Konforunuzu artırır

Evde mülakata hazırlanmak sizi gerçek mülakata daha iyi hazırlar. Sorabilecekleri soruların çoğunu bilmek ve bunları nasıl cevaplamanız gerektiğini bilmek, stresi azaltır ve rahatlık seviyenizi artırır. Bir mülakatta rahat olduğunuzda, her soruyu net ve etkili bir şekilde yanıtlarsınız.

Özgüveninizi artırır

Stresi azaltıp mülakata hazırlandıkça özgüveniniz artar. Soruları nasıl cevaplayacağınızı bilmek, mülakata hazır olmanızı sağlayarak güçlendirici hissettirir. Bir mülakatta güven, önceki pozisyonlarda kazandığınız becerileri ve deneyimleri hatırlama şansınızı artırır.

Yapıcı geri bildirim sağlar

Alıştırma yapmak, belirli sorulara verdiğiniz yanıtları netleştirmenize yardımcı olur. Kendinizle eşleştirdiğiniz sahte görüşmeci, güçlü yönlerinizi belirleyebilir ve zayıf yönlerinizi özetleyebilir. Size nerede iyileştirmeler yapacağınızı gösterir ve bunu nasıl yapacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunurlar. Örneğin, sahte bir görüşmeci aşağıdaki gibi alanları fark eder ve size tavsiyelerde bulunur:

 • Cevapların kısaltılması
 • Açıkça konuşmak
 • Düz oturmak
 • Daha sık gülümsemek

Vücut dilinizi geliştirmenizi sağlar

Pratik yapmak, vücut dilinizi belirlemenize ve profesyonel görgü kurallarını geliştirmenize yardımcı olur. Bu, görüşmecinizi nasıl karşıladığınızı ve mülakattan nasıl ayrıldığınızı içerir. Sahte bir görüşmecinin vücut dilinizi değerlendirmesi, sizin bilmediğiniz sorunlu alanları belirlemenize yardımcı olur.

Mülakattan önce yapılması gereken 12 şey

Aşağıdaki liste, sonuçları en üst düzeye çıkarmak için görüşülen kişilerin herhangi bir mülakattan önce yaptıkları şeylerin çoğunu özetlemektedir:

Şirketi araştırın

Mülakata girmeden önce şirketi tarihçesi, değerleri ve misyonuyla birlikte araştırın. Önce resmi web sitelerini kontrol edin, ardından diğer kaynaklara geçin. Herhangi bir müşteri veya çalışan incelemesi varsa, bunları inceleyin ve onlarla çalışma kararınızı etkileyebilecek bir neden var mı diye inceleyin. Ayrıca sizi şirket ile ilgili her türlü soruyu yanıtlamaya hazırlayarak, mülakatınızda şirketin kim olduğunu bildiğinizi kanıtlar.

Mülakat görevlisini araştırın

Şirketi araştırmanın yanı sıra, kuruluş içinde kimin sizinle mülakat yapabileceğini belirleyin. Profesyonel sosyal medya profillerini bulun ve ilgi alanlarını tarayın. Görüşmecinizle ortak bir zemin bulmanız ve görüşme sırasında bunu gündeme getirmeniz genellikle yardımcı olur. Örneğin, ikinizin de doğa yürüyüşü yapmaktan hoşlandığını söylerseniz, görüşmeyi yapan kişinin hemen dikkat çekersiniz ve siz ayrıldıktan sonra size daha fazla dikkat etmelerini sağlarsınız.

Bir dizi soru hazırlayın

Görüşmenin sonunda, çoğu görüşmeci, görüşülen kişinin sorularını alır. Sonunda hazırlanan soruların olması, genellikle role daha fazla ilgi duyduğunuzu ve şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi gösterir. Aşağıdaki gibi soruları düşünün:

 • Şirket kültürü nasıldır?
 • Bu rolde büyüme fırsatı var mı?
 • Çalışan performansını nasıl ölçüyorsunuz?
 • Pozisyonun en zorlu yönü nedir?
 • Bu şirketle çalışmanın en çok nesini seviyorsunuz?

Sahte bir mülakat yapın

Güvendiğiniz veya mülakat yapma konusunda tecrübesi olan birini bulun ve sahte bir mülakat yapın. Rolünüzle ilgili sormak için onlara bir dizi soru atayın. Size ne olduklarını söylemeden onları ek sorular bulmaya veya bulmaya teşvik edin. Görüşmenin sonunda, performansınızı iyileştirmek için sahip oldukları geri bildirimleri alın. Hazır olduğunuzda, sahte mülakatı tekrar yapın.

Görüşmeden önce sağlıklı bir yemek yiyin

Görüşmenizden birkaç saat önce sağlıklı bir yemek yemeyi düşünün. Protein ve lif açısından zengin yiyecekleri düşünün, örneğin:

 • Tam tahıllı tost
 • Avokado
 • ıspanak
 • Bütün yumurta

Giysilerinizi temizleyin ve ütüleyin

Mülakattan en az bir gün önce, temiz bir takım elbisenizin olduğundan emin olun. Kırışıklıkları gidermek için elbise pantolon ve gömlekler gibi resmi giysileri ütüleyin. Ek olarak, gerekirse görüşmenizden hemen önce küçük rötuşlar için makyaj ve deodorant hazırlayın.

Rol için giyinin

Rol için uygun bir kıyafet seti seçin. En iyi sonuçlar için, rolün normal standartlarının bir adım üzerinde olan kıyafetleri seçin. Örneğin, rol iş için gündelik kıyafet gerektiriyorsa, görüşme için bir takım elbise ve kravat veya etek ve bluz dahil olmak üzere profesyonel iş kıyafetleri seçin.

Görüşmeye giden en hızlı yolu belirleyin

Yerel trafiği izleyen ve görüşmeniz için en hızlı rotayı belirleyen yararlı mobil uygulamaları kullanın. Görüşmenizin gerçekleştiği günün saatini ve o sırada bölgenizde herhangi bir trafik sorunu olup olmadığını düşünün. Yolculuğun ne kadar süreceğini belirleyin ve evden ayrılmadan önce oraya varmak için yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun.

Kritik terimler ve adlar içeren bir not oluşturun

Bir görüşme sırasında görüşmeyi yapan kişinin adını veya diğer kritik terimleri unutmak alışılmadık bir durum değildir. Yanınıza küçük bir not alın ve özgeçmiş kopyalarınızla birlikte bir klasörde gizlice saklayın. Görüşmeniz boyunca gerektiği gibi kullanın.

Görüşmeden önce cep telefonunuzu kapatın

Telefonunuzu sizinle mülakata getirmek genellikle bir gerekliliktir. Fakat mülakattan önce susturmayı veya kapatmayı düşünün. Telefonunuzdan titreşim veya başka seslerin çıkmadığından veya görüşmeyi yarıda kesmediğinden emin olun.

Önceki gece iyi uyuyun

Mülakatınızdan önce uygun miktarda dinlendiğinizden emin olun. Bunu yapmak, soruları yanıtlarken daha bilinçli ve daha tetikte olmanızı sağlar. Dikkatli olduğunuz için, görüşmeyi yapan kişinin vücut dili veya tonu gibi ince ipuçları alırsınız. Zihniyetlerini anlamak, onların fiziksel duruşlarını veya diğer hareketlerini taklit ederek görüşmeye uyum sağlamanıza yardımcı olur.

Farklı mülakat türleri için hazırlanın

Üç ana mülakat türü vardır. Davranışsal bir mülakat, istihdam temelli durumlarda nasıl tepki verdiğinize odaklanır. Soruların çoğu belirli senaryolar sunar ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi belirlemenize izin verir. Deneyimsel mülakat, önceki deneyiminize ve geçmişte verdiğiniz kararlara odaklanır. Üçüncü tür görüşme, hem davranışsal hem de deneyimsel görüşmelerin bir kombinasyonudur.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir