İçeriğe geç

Kişisel Hedef Belirlemenin Altın Kuralları

Kendinizi kaç kez gelecek hakkında düşünürken buldunuz? Beş veya on yıl sonra ne yapmak istediğinizi düşündünüz mü? Önümüzdeki yıl için önceliklerinizi listeleyip ana hedeflerinizi tanımlayabilir misiniz?

Ve daha da önemlisi; küçük günlük başarılarınıza dikkat ediyor musunuz?

Hedefler belirlemek ve her küçük başarıyı kaydetmek, başarıya giden yolun anahtar parçasıdır. İyi bir plan olmadan yönünü kaybetmek kolaydır.

Hedeflerimiz üzerinde çalışıp onları doğru belirlediğimizde, geleceğimizin kontrolünü yeniden kazanmamıza yardımcı olurlar. Ayrıca bize iyi gidip gitmediğimizi, olmak istediğimiz yere gidip gitmediğimizi veya bunun başka bir çıkmaz sokak olup olmadığını da söylüyorlar.

Belirlediğimiz hedefler temelde hayatlarımız için bir yol haritasıdır, odaklanmış ve motive olmamıza yardımcı olur, her zaman en iyi fırsatlar ve doğru seçenekler için çabalar. Başarıya giden yolculuğumuz boyunca her durumda deneyimimizi artırmak için varlar.

Artık profesyonel sporcular ve iş adamları dahil her başarılı kişinin hedefler koyduğunu biliyoruz. Bu onlara sadece uzun vadeli bir vizyon değil, aynı zamanda kısa vadeli bir ilham veriyor. İyi tanımlanmış hedefler, sahip oldukları bilgileri ve kazandıkları deneyimi, söz konusu kaynakları doğru şekilde kullanarak hayatlarını daha iyi organize etmek için kullanmalarına yardımcı olur.

Uzun vadeli ve kısa vadeli hedefler arasındaki fark

Hedef belirlemeye başlamadan önce anlamamız gereken ilk şey, ne tür hedeflerin var olduğudur.

Bazıları zamanla sınırlıyken diğerlerine ulaşmak oldukça zor, bu yüzden onlara ulaşmak için daha fazla zaman istiyoruz.

İşte fark:

Kısa vadeli hedefler, büyük olasılıkla yakında gerçekleştirilecek olan daha kolay ve daha ulaşılabilir hedefleri içerir.

Bu yakın gelecek, planın karmaşıklığına ve gerçekleştirilmesine bağlı olarak bir hafta, bir ay veya hatta birkaç ay anlamına gelebilir. Bu dönem görecelidir ve önceliklerimize ve hatta sahip olduğumuz diğer planlara bağlıdır.

Çoğu durumda, kısa vadeli hedefler 12 ay veya daha azıyla sınırlıdır.

12 aylık bir süre içinde sizin için ulaşılabilir görünen her şey burada listelenebilir.

Çoğumuz için bu, biriktirdiğimiz bir şeyi satın almayı, ders almayı, sevdiğimiz sporu denemeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve benzerlerini içerir.

Öte yandan, gelecekte ne yapmak istediğimizi tanımlayan uzun vadeli hedefler var. Bunlar daha karmaşıktır ve planlama için daha fazla zaman gerektirir.

Bunlara ulaşmak daha fazla çaba ve zaman gerektiriyor, fakat daha küçük parçalara ayrıldıklarında genellikle kolayca erişilebilirler.

Daha önce söylediklerimize dayanarak, uzun vadeli hedefler açıkça 12 ay veya daha fazla süren hedeflerdir.

Bu kategori mezuniyet, yeni iş geliştirme, emeklilik için tasarruf vb. İçerir.

Şimdi bunları başarmanın neden bu kadar zaman aldığını anlamak daha kolay.

Aşırı durumlarda, uzun vadeli bir hedef, bir dizi kısa vadeli ve uzun vadeli hedeften sonra tamamlanabilir. Onlara ulaşmak 10 yıla kadar sürebilir.

Örneğin, doktor olmaya karar veren kişiler tıp fakültesini bitirmek zorundadır.

Özellikle iyi bir plan, motivasyon ve destek olmadan uzun vadeli hedefleri tamamlamanın oldukça zor olabileceğini görüyoruz.

Şimdiye kadar gördüğümüz en iyi tavsiye “Uzun vadeli görün ama kısa vadeli yaşa” diyor.

Çoğumuz sahip olmak istediğimiz şeyleri hayal etmekten zevk alırız, ama kim şimdiki ana odaklanabilir ve nihai hedefe ulaşmak için gerekli olanı yapabilir?

Aslında sahip olduğumuz ve kullanabildiğimiz tek zaman şu anda gerçekleşiyor, bu nedenle gelecek için belirlediğimiz herhangi bir hedefi elde etmek için hemen harekete geçiyoruz.

Sadece bugün size, istediğiniz yönü alabilmeleri için bir şeyleri değiştirme fırsatı verir.

Asıl iş hedefimizi belirlediğimiz günde olmaz, günümüzde olur, bu yüzden akıllıca planlayın.

Önceliklerinizi doğru belirleyin

Her zaman söylemesi yapmaktan daha kolaydır. Gerçekte, çoğu insan hayattaki hedefleri hakkında konuşurken kafası karışır.

Hepimiz, şu anda daha önemli olanı unutarak, şu anda arzuladığımız veya oldukça imkansız görünen şeyleri listeliyoruz.

Bu nedenle daha fazla gelişimimiz ve gelecekteki başarımız için doğru hedefleri seçmek için çalışmalıyız.

Bazıları şu anda diğerlerinden daha önemlidir ve ihtiyacınız olan şey ile her zaman istediğiniz şeyler arasında iyi bir denge bulmak en iyisidir.

Hedef seçmenin en önemli kısmı, çok yüksek ve çok alçak olmamaktır.

Diğer bir deyişle, hayatımızdaki her önemli alanı kapsamalı ve tüm bu kategorilerde hedefler belirlemeliyiz.

Daha kolay hale getirmek için, hedef belirlemede dikkate alınabilecek bazı alanları listeledik.

 • Aile (Bir ilişki istiyor musun? Ebeveyn olmak istiyor musun?)
 • Finans (Sevdiğiniz şeyi yaparak ne kadar kazanmak istersiniz? Yeni bir araba için tasarruf edebilir misiniz?)
 • Eğitim (Başarmak istediğiniz şey için hangi beceriler gereklidir? Her zaman öğrenmek istediğiniz beceriler var mı? Hayalinizdeki işi daha iyi yapmanıza hangi ek bilgiler yardımcı olabilir?)
 • Kariyer (Gelecekte ne yapmak istersiniz? Önümüzdeki yıl hangi seviyeye ulaşmak istersiniz?)
 • Tutum (Davranışınızda sizi geride tutan, ancak düzeltilebilecek bir şey var mı? Tutumunuzla ilgili nefret ettiğiniz ancak üzerinde yeterince çalışmadığınız bir şey var mı?)
 • Fiziksel Sağlık ( Sağlığınız sizin için öncelik mi? Sizi ilgilendiren herhangi bir fiziksel beceri var mı? Atletik becerilerinizi hatta görünümünüzü geliştirmek ister misiniz? Kilo vermek ister misiniz? Diyetiniz iyi mi? Yeterince uyuyor musunuz? Bazı zararlı bağımlılıklarınız var mı?)
 • Katkı (Gönüllü olmak ister misiniz? Katkıda bulunmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek ister misiniz? Bunu nasıl yaparsınız? Buradaki amacınız nedir?)

Bunlar, takip etmek için en az bir hedef bulabileceğiniz temel bilgilerdir.

Kim olduğunuzu ve kim olmak istediğinizi en iyi yansıtan şeyi seçin.

Seçtiğiniz her şey arasından önce en önemli olanların altını çizin ve odaklanın.

Öncelikleri nasıl seçeceğinizi öğrenin, hatta hedeflerinizi azalan sırada listeleyin.

Tüm hedefleri üç kategoriye ayırmanız tavsiye edilir:

 • Yapmalı – bu hedefler en yüksek önceliğe sahiptir ve başarınızın veya mutluluğunuzun temel unsurlarıdır.
 • Yapmak gerekir – bu hedefler kariyeriniz veya özel hayatınız için gerekli değildir, ancak bunların tamamlanmasına yardımcı olacaktır.
 • Yapmak güzel – bunlar en düşük önceliğe sahiptir ve zevki temsil eder (gelecekte yapmak isteyeceğiniz veya sahip olmak isteyeceğiniz her şey ancak kesinlikle gerekli değildir ve mevcut yaşamınızı etkilemeyecektir).

Hem güçlü hem de zayıf yönlerinize odaklanın

İnsanlar zayıflıkları çözmenin, güçlü taraflar üzerinde çalışmaktan çok daha zor olduğunu düşünme eğilimindedir çünkü aynı çabayı gösterirler ancak çok daha fazla getiri sağlarlar.

Ancak, kendilerinden çok daha iyi bir şey yapabilen insanlarla çevrili olduklarında başarısız olurlar.

Sadece sağlam bilginizi, iyi becerilerinizi ve olumlu yanlarınızı geliştirmek için hiçbir neden yoktur, geri kalanını görmezden gelirseniz, bunu iyi yapamazsınız. Zayıflıkları görmezden gelmek onları yok etmez. Hepimiz onlara sahibiz ve her zaman yapacağız.

Ancak zayıf tarafları belirledikten sonra, onları diğerlerinden ayırabilecek ve üzerinde çalışmak için biraz zaman ayırabileceksiniz.

Zayıf yönlerimiz için güçlü yönlerimiz için gerektiği kadar iyileştirme planı yapılmalıdır.

Bugünlerde, bir şeyi kendi başımıza bitirmek için sayısız beceriye ihtiyacımız var.

Bazı alanlarda bilgi ve beceri eksikliği nedeniyle, işimizi yapması veya sorunumuzu çözmesi için her zaman başka birine ihtiyacımız olacak.

Neyi yapamayacağımızı belirlememek, olasılıklarımızı yalnızca rahat ettiğimiz kişilerle sınırlar.

Zayıflıkları görmezden gelmek yerine, güçlü yönlerimize ve iyi yönlerimize odaklanarak onları en aza indirmeye çalışabiliriz. Yapamayacağımız her şeyde, iyileştirmeler için bir yer var.

Bununla birlikte, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, her zaman kötü olduğunuz, sizin için yararlı değilse başkalarının yapması gereken bir şey olacağını kabul edin. Bunları tanımlayın ve aklınızda bulundurun.

Onları takip ederseniz, zayıf yönlerin düşmanınız olması gerekmez.

Akıllı hedef belirleme kuralı

Hangi hedefleri takip etmek istediğinize karar verdikten sonra, ona nasıl ulaşacağınıza dair strateji geliştirme zamanı. Planınız gerçekçi ve ulaşılabilir olması gereken her şeyi içeriyor mu?

Kontrol edelim!

Hedeflerinizin ilerlemesini değerlendirmenin ve iyi belirlendiğinden emin olmanın en iyi yolu, SMART hedef belirleme kuralına uymaktır.

Birçok varyasyonu vardır, ancak çoğunlukla Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, İlgili, Zamana bağlı anlamına gelir.

Spesifik

Başından beri belirli bir yönü izleyebilmek için, hedefleriniz mümkün olduğunca spesifik ve tanımlanmış olmalıdır. Net hedefler izlenecek bir yol sağlar, böylece nereye gittiğinizi asla unutmazsınız. Kendinizi gelecekte nerede gördüğünüzü ve oraya nasıl gitmek istediğinizi açıklayın.

Aslında, AB Psikoloji Derneği’nin bu konuyla ilgili araştırması vardı ve bu, belirli hedefler belirlemenin, çalıştıkları şirketler için performansı %90’a kadar artırdığını gösterdi.

Ölçülebilir

İlerlemeyi ölçemezseniz takip edemezsiniz. Günlük başarılarınızı da izleyemeyeceksiniz. Tüm imkanlarınıza göre makul son tarihler ve miktarlar ekleyebilirsiniz.

Başarıyı belirlediğiniz zaman çerçevesi içinde görselleştirebilirseniz, hedefin ilerlemesi daha ölçülebilir olacaktır.

Örneğin, yeni bir araba için para biriktirmeye başlamayı planlıyorsanız, “Para biriktiriyorum, böylece bir araba alabilirim” demeyin. Olası teklifleri araştırın ve hangisinin potansiyel bütçenize yakın olduğuna karar verin.

Ne kadara ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, istediğiniz miktara ulaşana kadar her ay belirlenen miktarı ayırmaya hazır olun.

Ulaşılabilir

Bu temelde kendinize karşı dürüst olmanız anlamına gelir. Önceki bölümlerden birinde, zayıf yönlerinizi tanımak ve onları kişiliğinizin bir parçası olarak kabul etmek hakkında yazmıştık.

Bu, sizin durumunuzda hangi hedeflerin umutsuz olduğunu ve o anda atlanabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sahip olduğunuz her arzuyu kabul eder ve bunu kısa vadeli bir hedefe dönüştürürseniz, büyük olasılıkla moraliniz bozulur ve motivasyonunuz kırılır.

Özellikle gerekli becerilere sahip değilseniz, belirlediğiniz her şeyi tamamlamak kesinlikle imkansızdır. Büyük bir güven ve motivasyonla takip edebileceğiniz yönetilebilir hedefler belirleyin.

Ancak, ulaşılması çok kolay olan hedeflere ulaşarak tatmin olamazsınız. Daha az çabayla veya hiç çaba harcamadan bir şey elde etmek neşe getirmez.

Kendinize meydan okuyun, ancak seviyenizde tutun. İyi bir denge kurun.

Alakalı

Tüm hedefler, hayatınızın yönüne veya hayatınızın sahip olmasını istediğiniz yöne uygun olmalıdır.

Bu, odağınızı tek bir yerde tutacak ve devam eden olayları ve değişiklikleri takip etmenizi kolaylaştıracaktır.

Planları kariyer yolunuzla ve diğer önemli planlarla koordine edin.

Zamana bağlı

Bu, belirlediğiniz son tarihlerin çok sıkı olmadan aciliyeti hissetmenize yardımcı olması gerektiği anlamına gelir. Belirlediğiniz zaman çerçevesi içinde bir hedefe ulaşılabilir olmalıdır. Çok yakın görünüyorsa, genişletmeyi veya planı daha küçük adımlara ve daha küçük hedeflere bölmeyi düşünün.

Hedeflerinizi yazın

Bir şeyleri ve süreçleri ölçebilmenin önemi hayatın her alanında mevcuttur.

Aslında sadece tanımlamak ve anlamak yeterli değildir, sonuçları kaydetmek de önemlidir. İyi niyet ve dilekler asla bir şey başaramaz.

Elinizden gelenin en iyisini yapan ve planlarınızın neden işe yaramadığını hala anlamayanlar için, planlarınızı ve hedeflerinizi yazmanın önemini tartışacağız.

California’da bir psikoloji profesörü, kağıda hedef koymanın hedef belirlemede yardımcı olup olmadığını belirlemeye çalışan 270 katılımcı ile araştırmaya liderlik etti.

Sonuçlar inanılmazdı; bir yere yazarsak hedefimizi tamamlama olasılığımızın yaklaşık %40 daha fazla olduğunu gösteriyorlar.

Çoğu insan, başarmak istedikleri şey konusunda net olduklarını düşünür, ancak planlarını listelemeleri istendiğinde, yalnızca önemli olanları hatırlayabilir ve büyük olasılıkla geri kalanını unutabilirler.

Hatırlamamıza yardımcı olmanın yanı sıra, yazılı hedefler, başladığımız şeyi bitirmemiz için bizi motive etmede önemli bir rol oynar. Yazmaya harcanan zaman eğlenceli ve ilham verici olabilir ve iyi bir strateji oluşturmak ve hatta farklı stratejiler uygulamak için kullanılabilir.

Yazmak sizi planınızın işlevselliği hakkında sorular sormaya, sizin için işe yarayıp yaramayacağını görmeye, artılarını ve eksilerini listelemeye ve ilerledikçe ek değişiklikler yapmaya zorlar. Hedeflerinizi yazmanın farklı yolları vardır. Size en uygun olanı bulun.

Hedeflerin yanı sıra, iyi bir teknik sizin için neden değerli ve çabaya değer olduğuna dair nedenler içerir. Bazı insanlar motive olmak için her gün fikirlerini yeniden yazmaya karar verirken, diğerleri bir planı ayrı bölümlere ayırır.

Öz güveniniz yoksa ve sonuçları görmek için bu kadar uzun süre beklemeye dayanamıyorsanız, bu adımlar yararlıdır. Bunu yaparak, birden fazla ana hedefiniz olur, bu da otomatik olarak kutlanacak birden fazla başarı anlamına gelir.

Basitleştirmek için, tüm fikirlerinizi, planlarınızı ve hedeflerinizi yazmaya başlamanızın ana nedenleri şunlardır:

 • Hatırlatıcı olacak. Neyi başarmak için çok çalıştığınızı görebilmek size pes etmemenizi hatırlatmaya devam edecektir. Bunu, ana rotanızda kalmak ve hedefinize ulaşana kadar aklınızda tutmak için kullanın. Bize sürekli ne yapacağımızı söyleyecek bir şeyimiz olduğunda, onu unutmamız daha az olasıdır.
 • Vizyonu gerçeğe taşıyabileceksiniz. Evet, hepimizin hayatlarımıza dair vizyonları var ama onlara ulaşmayı taahhüt etmezsek, zaman geçtikçe çoğu kaybolur.
 • İlerlemeyi izlemenize yardımcı olur. Hedef belirleme ile ilgili ilginç kısım, aslında iyileştirmeleri ve ilerlemeyi takip ettiğiniz kısımdır. Önlenebilecek tüm geçmiş hataların veya gurur duyduğunuz başarıların günlüğünü tutmaktan daha iyi bir şey yoktur.
 • Yeni fırsatlar bulabileceksiniz. Başarıya giden yolda pek çok fırsat var, bazı seçimler kötü olacak ve dikkat dağıtacak. Yolunuza çıkan her fırsatı takip ederseniz, bunları çözebilir ve hangilerinin karmaşa yarattığını görebilirsiniz.

Farklı bir bakış açısıyla:

Bu makaleye göre, planların yazılması iki düzeyde gerçekleşir; birincisi harici depolama olarak adlandırılır ve ikincisi ise el yazısıdır.

Harici depolama, temelde fikirlerimizi koyduğumuz dijital bir yerdir. Bu durumda, bir dizüstü bilgisayar veya bir bilgisayar olabilir. Ancak yeni teknolojileri destekliyor olsak bile, el yazısı tavsiyemizdir.

Düzenli kalmak ve ilham almak istiyorsanız, yapışkan notlar en iyi arkadaşınızdır. Onları masanıza, bilgisayara, buzdolabına, kapılara, aflara veya size yakın olan yere yapıştırın.

Bu kağıt parçalarının, üzerlerinde yazılanlara arada bir bakacak kadar sizi rahatsız ettiğinden emin olun.

İnsanlar sık ​​gördükleri ve görsel olarak çekici veya rahatsız edici şeyleri hatırlama eğilimindedir. Bilinçsiz olarak, her gün neye baktığınızı hatırlayacaksınız.

Ancak hedef yazmanın diğer kısmına gelince, el yazısı, çok daha derin bir fenomeni temsil ediyor. Bilimsel bir bakış açısıyla, algılama organlarımızın analiz için beynimize sinyaller gönderdiği biyolojik bir süreçtir.

Beynin bu bölümü, uzun süreli bellekte neyin depolanacağına ve neyin basitçe gözden kaybolacağına karar verir. Yazdığımız bilgiler, beynimiz birçok kez tekrar eder, böylece önemli olduğunu düşünür ve hafızamızda saklar.

Hedefleri eylemlerle eşleştirme

Basitçe bir plana sahip olmak, onu takip etmek için hiçbir şey yapmadığınızda değerli değildir.

En iyi hazırlığı yapabilir ve yine de hedefinize ulaşamayabilirsiniz çünkü bir plan oluşturmak işe yarayacağı anlamına gelmez.

Belki ilk çalışmaya başladığınızda bunun senin işin olmadığını anlayacaksın.

Başlangıç ​​olarak, o saçma “yarın başlıyorum” zihniyetinden kurtulmalıyız.

Her şeyi geciktiremezsin.

Ya da en azından sonsuza kadar erteleyemezsin. Sonunda eyleme geçmek için daha fazla zamanın kalmayacağı noktaya geleceksiniz.

Planlama konusunda sorun yaşıyorsanız ve uygulamaya geçmekte sıkıntı çekiyorsanız, bu tıkanıklığın üstesinden gelmek için şu adımları kontrol edin:

 • Hedefinizin hala çalışmaya değer olduğundan emin olmak için ara sıra kontrol edin. Hala önemli olup olmadığını kendinize sorun. Koşullar genellikle beklenmedik bir şekilde değişir ve daha önce anlamlı görünen şeyin şu anda aynı olması gerekmez.
 • Hedefiniz için neden savaştığınızı ve hayatınızda neden bu başarıya ihtiyacınız olduğunu hatırlatın.
 • Her yeni günde planınıza yeniden bağlı kalın.
 • Seçtiğiniz hedefe doğru ilerlemenize yardımcı olacak daha küçük günlük adımlar oluşturun.
 • Bu günlük adımları takviminizde planlayın. Bunları programınıza sıkıştırmanız yeterli değildir. Bunun için her gün biraz zaman ayırın.
 • Güne en zor veya en büyük görevle başlayın. Sabahlar zordur, ancak bütün gün ertelediğiniz şeyleri gece geç saatlerde yapmak daha zordur. Tembel olmayın.
 • Birisine ne yapacağını söyle. Bazı insanlar bunun sizi zihinsel olarak yapacağınızı söylediğiniz şeyi yapmaya mahkum ettiğini iddia ediyor. En çok güvendiğiniz kişilerle konuşun, ancak çok fazla konuşmayın. Tepkileri sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ayrıca, söz verdiğin şeyi bitirmezsen utanacaksın.
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir