İçeriğe geç

Kariyerinizde İlerlemek için 15 Yeni Beceri

Gelişen teknoloji iş gücünü etkilemeye devam ettikçe, önemli iş becerilerini edinmek veya güçlendirmek, kariyer gelişimi ve durgunluk arasındaki farkı yaratabilir. İnsanların sadece birbirleriyle değil, aynı zamanda gelişmiş makinelerle de rekabet ettiği günümüzün rekabetçi iş piyasasında sürekli öğrenme gereklidir. Bir iş ararken veya kariyerinizde ilerlemeye çalışırken, özellikle işverenler için etkileyici olan yeni beceriler geliştirebilirsiniz. Bu makalede, bu becerilerden 15 tanesini ve bunları nasıl geliştirebileceğinizi inceleyeceğiz.

Kariyeriniz için öğrenebileceğiniz 15 yeni beceri

Yeni beceriler geliştirmek, kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyaç duyduğunuz fırsatları kazanmanıza yardımcı olacaktır. İşte öğrenilecek bazı yararlı beceriler:

1 . Üretkenlik

Üretken olmak bir şekilde soyut bir kavram olsa da, tanımlayıcı faktör evrenseldir: Zamanınızı sizin için önemli olanı yapmaya harcayın. Bazı insanlar için saat 17: 00’den önce bir görev listesini tamamlamak kendilerini üretken hissetmelerine neden olurken, diğerleri için üretkenlik, kalıcı anılar oluşturmak için aile ve arkadaşlara zaman ayırmak anlamına gelebilir. Basitçe söylemek gerekirse, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirin.

Kariyerinizi ilerletmek için üretkenliğinizi artırmak, birkaç adıma ayrılabilir:

 • Sizin için neyin önemli olduğunu belirleyin. Bu adım öz farkındalığa girer. Ne için çalıştığınızı bilmek, nihai motive edici faktördür. Eylemlerinizin kariyerinizi mutlu olduğunuz bir yöne götürdüğünden emin olmak için üretkenliğinizi periyodik olarak değerlendirin. Hedeflerinizi bilin ve bu hedeflere ulaşmayı desteklemek için eylemlerinizi hizalayın.
 • Sizin için önemli olana odaklanın. Bu adım, hedef belirleme ile ilgilidir. İster terfi ister kendi işinizi açmak olsun, istediğinizi belirledikten sonra, nihai hedefinizi zihninizin önünde tutmak sizi bilinçaltında bu hedefe ulaşmayı destekleyen eylemlere yönlendirecektir.
 • Sizin için önemli olan şeylere zaman ayırın. Hedeflerinizi belirledikten ve belirledikten sonra, takip etmeniz gerekir. Ertelemek için bahane uydurmak kolaydır. Pek çok insan, hedeflerine ulaşmayı erteliyor çünkü çok meşguller ve her gün teslim tarihlerine ayak uydurmak için çabalarken ilerlemeyi takip etmek için zamanları yok. Zaman yönetimi bir önceliklendirme meselesidir.

2 . İletişim

İletişim, doğru bir şekilde uygulandığında kariyerinizi istediğiniz yöne ilerletmenize yardımcı olabilecek bir dizi beceridir. Etkili iletişim aşağıdakileri kapsar:

 • Açıkça konuşmak
 • Aktif olarak dinleme
 • Gözlem
 • Yazı

Bu becerileri kullanmak, bilgiyi etkili ve verimli bir şekilde sunmak ve almak için önemlidir ve her meslekte başarı için kritiktir.

3 . Adaptasyon

Yeni teknolojiye, insanlara ve fikirlere uyum sağlama yeteneği, kariyerinizi ilerletmek için çok önemlidir. İşverenler, her duruma uyum sağlamak için gereken esnekliği arıyor ve terfi verme zamanı geldiğinde, rutinlerinde ve beklentilerinde katı olan çalışan yerine uyarlanabilir becerilere ve özelliklere sahip birini seçiyor. Sonuç olarak, çabaladığınız hedefe ulaşmak, gerektiğinde değişiklik yapmaya istekli olmayı gerektirir.

4 . Dijital okuryazarlık

Teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte, kariyerinizde ilerlemeyi umuyorsanız, eşit oranda ilerlemek çok önemlidir. Çoğu meslek büyük ölçüde en son teknolojiye dayanır ve yenilikleri takip etmek, değer kazanmanıza yardımcı olur. En son teknolojide sertifika almak, bir çalışan olarak değerinizi daha da artırır. En sık kullanılan dijital araçlardan bazıları şunlardır:

 • Kodlama dilleri
 • Sosyal medya
 • Dijital pazarlama ve analiz

5 . Kişilerarası becerileri

Kariyerinizde ilerlemek için, kişilerarası becerilerinizi geliştirmek ve sürekli olarak iyileştirmek önemlidir. Kişilerarası beceriler, başkalarıyla açık, özlü ve saygılı bir şekilde etkili bir iletişim kurmanızı sağlar. Bu beceriler, diğer insanlarla nasıl etkileşim kurduğunuzu ve bir ekibin parçası olarak nasıl çalıştığınızı gösterir; bu, işinizle ilgili teknik bilgiye sahip olmak kadar önemli olabilir.

6 . İş etiği

Bu beceri, kariyerinizin ilerlemesi için çok önemlidir. İşverenler inisiyatifli, güvenilir ve görevleri zamanında ve doğru şekilde yerine getirmeye kendini adamış uzmanları işe alır ve teşvik eder. İş yerinde avantaj elde etmek söz konusu olduğunda doğruluk, verimlilik ve kalite anahtardır.

7 . Organizasyon

Organize olmak, üretkenliği artıran birçok yönü olan önemli bir beceridir. Örneğin zamandan tasarruf etmek, organizasyonun bir yan ürünüdür ve dolayısıyla önemli görevleri tamamlamak için gereken zamana sahip olmanızı sağlayabilir. Organize kalmanın diğer kariyer artırıcı sonuçları şunlardır:

 • Dakiklik
 • Azaltılmış stres seviyeleri
 • Tüm teslim tarihlerine ulaşmak

8 . Liderlik

Liderlik becerilerine sahip olmak, kariyerinizin ilerlemesi için çok önemlidir. Bu beceriler, başkalarına başarı için çabalamaları için ilham vermenize ve ekibin bağlantısız bir grup insan yerine bir birim olarak akıcı bir şekilde çalışmasına izin verir. Lider ekip çalışmasını, hedeflere ulaşmayı ve ekibin genel başarısını katalize eder ve kazanan bir ekibe liderlik etmek, işyerinde ilerlemenin harika bir yoludur.

9 . Analitik beceri

Bu beceriler dizisi, bir dizi bilgiden temel ayrıntıları seçme ve bir sonuç oluşturmak için bu ayrıntıları yorumlama becerisini içerir. Ayrıca, analitik beceriler, mantıksal bir sonuca varacağınız bilginin meşruiyetini ve önemini belirleme ve bu sonucu diğer insanlara açıkça iletme becerisini içerir. Bu becerilere sahip olmak ve bunları kullanmak, karmaşık sorunları çözmenize yardımcı olur ve alanınızda güvenilir bir uzman olduğunuz için itibarınızı artıracaktır.

10 . web Geliştirme

Web geliştirmenin ana bileşeni, kodlama olarak da bilinen programlama dillerinde okuma ve yazma yeteneğidir. Bu diller veya kodlar, programları, uygulamaları ve web sitelerini oluşturan ve onlara düzgün çalışması için komut veren şeydir. Bu önemlidir çünkü web geliştirmede başarılı olmak için gereken beceriler, örneğin bilgiyi görselleştirme, bağlama ve iletme becerisi, günlük olarak kullanacağınız becerilerle aynıdır. Bu becerilere otoriter hakimiyet daha çok iş yapar, işleri yapmanın yeni yollarını yaratır ve kesinlikle yöneticiniz tarafından fark edilir.

11 . Problem çözme

İşverenler, zor veya öngörülemeyen durumları veya zorlukları analiz etme, sorunu tanıma ve en iyi çözümleri uygulama becerisiyle bir bireye büyük değer verir. Problem çözme, ilişkiler kurmanıza ve geliştirmenize yardımcı olmanın yanı sıra, sizi günlük kararlar vermesi için güvenilen kişi olarak tanımlamaya yardımcı olabilir.

12 . Dil

Başarılı bir kişi, programlama dillerini öğrenmenin yanı sıra, diğer insanlarla bağlantı kurma çabası da gösterir. İkinci bir dil öğrenmek, etkili bir şekilde iletişim kurabileceğiniz kişi sayısını ikiye katlayabilir ve iş piyasasında size önemli bir rekabet avantajı sağlayabilir. İşverenler, hem uluslararası hem de yerel pazarlarda müşteriler ve müşterilerle akıcı bir şekilde iletişim kurabilen profesyoneller arama eğilimindedir. Bu dil becerilerine sahip olmak, muhtemelen kazanma potansiyelinizi ve genel kariyer gelişiminizi artıracaktır.

13 . Proje Yönetimi

Proje yönetimi becerileri, tüm projelerinizi kolaylaştırmak için bir dizi süreç ve kılavuz sağlayan son derece arzu edilen araçlardır. Bu araçlara sahip olmak ve komuta etmek, sizin ve ekibinizin görevleri veya projeleri zamanında ve bütçe dahilinde verimli bir şekilde tamamlamasına yardımcı olmak için önemlidir. Proje yönetimi, organizasyon ve problem çözme becerilerinizi birleştirerek, ekibinizin verilen parametreler dahilinde bir projeyi teslim etmek için ihtiyaç duyduğu adımları hızlı bir şekilde stratejik hale getirebilir, önceliklendirebilir ve üst yönetimi rahatlatabilirsiniz.

14 . Pazarlama

Pazarlamada kullanılan beceriler her mesleğe uygulanabilir. Pazarlamacılar, neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair geri bildirim ve doğru yorumlar sağlamak için aktif olarak dinleme ve gözlemleme, sorular sorma ve kullanabilecekleri teknik araçları kullanma gibi araçları kullanır. Pek çok farklı insan türüyle bağlantı kurmanın bir yolunu bulmak, pazarlama ile sınırlı olmayan bir beceridir, çünkü anlamak ve etkili bir şekilde iletişim kurmak için gereken beceri tüm mesleklerde evrenseldir.

15 . Yenilikçilik

İnovasyon, tanımı gereği, süreçleri iyileştirme, pazara verimli ürünler ve hizmetler sunma ve şirketinizin kârlılığını genel olarak iyileştirme becerisidir. Yenilikçi düşünce, yaratıcılığı ve mevcut süreçleri iyileştirmek ve yenilerini yaratmak için alışılmadık yöntemleri kullanma riskini alma istekliliğini gerektirir. Yenilikçi düşünürler problem çözme eğilimindedir ve yenilikçi problem çözme, işverenlerin çok değer verdiği bir niteliktir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir