İçeriğe geç

Kariyer Fikirleri Bulmanın 10 Yolu

Kariyer yolunuza karar verirken keşfedilecek sayısız iş unvanı vardır. Önemli olan, araştırmanızı profesyonel hedefleriniz, değerleriniz, yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız gibi faktörlere dayandırmaktır. Farklı endüstrileri keşfetmeye başladığınızda, yakında isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir kariyer keşfedebilirsiniz. Bu makalede, kariyer fikirlerini bulmanın 10 farklı yolunu paylaşarak başlamanıza yardımcı oluyoruz.

Kariyer fikirleri bulmanın önemi

Kariyer fikirleri bulmak, seçeneklerinizi keşfetmenin önemli bir parçasıdır. Arayışınızda derinleştikçe, adını bile duymadığınız iş unvanlarını keşfedebilirsiniz. Çeşitli yerleri keşfederek ve birçok farklı insanla konuşarak, dikkate alınacak uzun bir kariyer listesi oluşturabilirsiniz. Bir kariyer yolu seçmek her profesyonelin yaşamında önemli bir adım olduğundan, seçeneklerinizi gerçekten anlamak için çaba sarf etmeniz gerekir. Bir kariyer seçmenize yardımcı olabilecek birçok kaynak var, sadece nereye bakacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Kariyer fikirleri bulmanın yolları

İşte ilgilenebileceğiniz farklı kariyer fikirleri bulmanın çeşitli yolları:

Bir kariyer danışmanıyla konuşun

Farklı kariyer seçeneklerini tartışmak için bir kariyer danışmanıyla bir randevu ayarlayın. İlgi alanlarınıza ve yeteneklerinize en uygun iş unvanlarını belirlemenize yardımcı olabilirler. Bir danışman ayrıca ilgi alanlarınız ve hedefleriniz hakkında yardımcı olabilir. Basitçe bu konuşmayı yapmak, kendiniz hakkında çok şey öğrenmenize ve size ne tür bir kariyerin uygun olduğunu öğrenmenize yardımcı olabilir. Bir kariyer danışmanı ayrıca sizi bilgilendirici görüşmeler ve hatta staj fırsatları için işverenlere bağlayabilir. Bunların hepsi, belirli bir kariyerden hoşlanıp hoşlanmayacağınızı test etmenin iyi yolları.

Kişilik testi yapın

Size kariyer fikirleri verebilecek birçok kişilik testi vardır. Bu tür testleri yaparken, daha doğru sonuçlar almak için olabildiğince dürüst olmaya çalışın. Gerçekte kim olduğunuzu ve dünyayı nasıl algıladığınızı düşünün. Popüler bir kişilik testi gösterge olabilir. Bu kapsamlı anket sizi 16 kişilik özelliğinden biriyle eşleştiriyor. Sonuçlarınızı, kişilik tipinize uygun kariyer yollarını keşfetmek için kullanabilirsiniz.

İş listelerini okuyun

İş listeleri için farklı bloglara ve forumlara göz atmaya başlayın. İş listelerine bakmadan önce, aramanızı daraltmaya yardımcı olacak anahtar kelimeleri düşünün. Örneğin, iyi ödeme yapan bir işle ilgileniyorsanız, “yüksek ücretli işler” arayabilirsiniz. Eğitimde bir kariyer istediğinizi biliyorsanız, “eğitimde kariyer” araması yapabilirsiniz. Arayışınızı bir kariyerden ne istediğinize dayandırmaya çalışın. Genel bir iş listesiyle başlayın ve ardından aramanızı ilginizi çeken sektörlere veya iş unvanlarına göre daraltın.

Çevrenize sorun

Tanıdığınız insanların kariyerlerini keşfetmeye başlayın. Arkadaşlarla sohbet ederken, onlara aile üyelerinin ne yaptığını sorun. Aynı şekilde, diğer bağlantılarınıza da işleri hakkında sorular sormaya başlayın. Aile dostları ve akrabalar, konuşmak için harika insanlardır. Bu sohbetleri yapmanın yanı sıra, insanların iş unvanlarını kontrol etmek için genellikle sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Birinin her zaman ilginç işleri hakkında paylaşımda bulunduğunu fark ederseniz, birkaç sorunuza cevap verip vermeyeceklerine bakın. Hatta size bir referans verebilir veya size iş fırsatları sunabilirler.

Branşlara bakın

Dört yıllık lisans gerektiren kariyerlere bakarken, hangi dallarda aradıklarını öğrenin. Örneğin, sanata ve tasarıma tutkunuz varsa, güzel sanatlar alanında bir eğitimin sizi nereye götürebileceğini görün. Aynı şekilde, iletişim gibi daha genel bir ana dal sizi çeşitli iş unvanlarına yönlendirebilir. Sosyal medya yöneticileri, pazarlama yöneticileri, metin yazarları ve halkla ilişkiler uzmanlarını işe alan şirketler genellikle bu ana dalda okuyan başvuru sahiplerini dikkate alır. Birçok ana dalın çok çeşitli işlere yol açabileceğini göreceksiniz.

Yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız üzerinde düşünün

Sizi ilgilendiren şeyleri düşünmek için biraz zaman ayırın. Ayrıca, tüm yeteneklerinizin bir listesini de yazın. Bu bilgiler kariyer arayışınızda yol gösterebilir. Ardından, seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olması için arama motorlarını kullanabilirsiniz. Örneğin, bilgisayarlarla ilgileniyorsanız ve temel kodlamada iyiyseniz, “kodlamayı seven insanlar için kariyer” arayın. Yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza uygun iyi bir iş listesi almanız muhtemeldir.

Çevrimiçi iş ilanlarına göz atın

Hangi iş unvanlarına ilgi duyabileceğiniz konusunda bir fikriniz olduğunda, bunları çevrimiçi iş ilanlarında arayın. Bu iş ilanları size pek çok değerli bilgi verebilir. Maaş, iş görevleri ve başvuru gereksinimleri gibi şeyler çoğu iş ilanına dahil edilmiştir. Kendinizi bu işi yaparken düşünün ve sizin için uygun olup olmadığına karar verin. Aynı şekilde, bu işleri aramak, bu belirli unvan için ne kadar talep olduğunu size söyleyebilir. Hedeflediğiniz kariyer için iş fırsatları bulmak zorsa, kariyer seçeneklerinizi genişletmek isteyebilirsiniz.

Bilgilendirme amaçlı mülakatlar yapın

Bilgilendirme amaçlı mülakat yapmak için şirketlere ulaşın. Sohbetiniz sırasında şirket içindeki farklı kariyerleri sorun. Çalışanlarının günlük işlerinin neye benzediğini ve ne tür görevlerden sorumlu olduklarını öğrenin. Ayrıca şirket kültürü ve merak edebileceğiniz başka herhangi bir şey hakkında bilgi alabilirsiniz. Bilgilendirme amaçlı mülakatlar, çok sayıda değerli bilgi öğrenmenin yanı sıra, profesyonel bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir. Bağlantılarınızın sizi gelecekte bir işe yönlendirip yönlendiremeyeceğini asla bilemezsiniz.

Kendi değerleriniz hakkında bilgi edinin

Kendinize şu soruları sorun:

  • Benim için önemli olan nedir?
  • Benim dünya görüşüme ters düşen şeyler nedir?
  • Dünyada ne gibi bir değişim görüyorum?
  • Hangi sektörler benim değerlerime uyuyor?

Bu sorular sizin için neyin önemli olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Kendi değerlerinizle uyumlu bir kariyer bulmak daha mutlu bir yaşama yol açabilir. Gerçekten önem verdiğiniz bir şey üzerinde çalışırken, işinize daha çok bağlı olabilirsiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir