İçeriğe geç

İş Hayatında 15 Etik İlke

İşyerinde yaptığınız seçimler şirketinizi, müşterilerinizi ve çevrenizi etkileyebilir. Kuruluşlar, işyerinde zor olsa bile doğru seçimleri yapmaları için liderlere ve çalışanlara güvenir. Açıkça tanımlanmış bir dizi standart kullanmak, ekip üyelerinin şirketin davranışlarına ilişkin beklentilerini anlamalarına yardımcı olur. Bu yazıda, iş dünyasında etik ilkelerin neden önemli olduğunu tartışıyor ve etik iş uygulamalarının bir listesini paylaşıyoruz.

İş dünyasında etik ilkeler nelerdir?

İş dünyasında etik ilkeler, bir bütün olarak bir şirketin ve bir organizasyon içindeki bireysel çalışanların belirlediği ahlaki standartları ifade eder. Bu ilkeler, insanların işyerinde nasıl davrandıklarını ve bir işletmenin toplum içinde nasıl işlediğini belirleyen değerleri, standartları, düzenlemeleri ve endüstri normlarını dikkate alır.

Tüketiciler, işletmelerin nasıl yürüdüğünün giderek daha fazla farkına varıyor. Kuruluşlar güçlü bir ahlaki temele sahip olduklarında, güven geliştirir ve müşteriler ve çalışanlar nezdinde itibar kazanır. Güçlü bir itibar, sadık bir müşteri tabanı oluşturur. Yasal ve etik olarak başarıya ulaşmak, uzun vadeli başarı için daha sürdürülebilir ve istikrarlı bir yaklaşımdır.

İş hayatında etik ilkeler

İşte işyerinde uygulayabileceğiniz temel etik ilkelerin bir listesi.

Etik uygulamaların oluşturulması

Şirketler, kuruluşlarının etik bir şekilde işlemesini ummaktan fazlasını yapmalıdır. Liderler, iş uygulamaları için tanımlanmış bir etik kuralları geliştirmeli ve bunu tüm çalışanlarla paylaşmalıdır. Kapsamlı ve özel bir dizi etik uygulama geliştirmeye yardımcı olması için bir danışmanlık firması kullanmayı düşünün. Çalışanlardan tam olarak ne beklendiğini açıklamak stresi ve kafa karışıklığını azaltır.

Etik uygulamaların uygulanması

Şirketler, bir etik kuralları yazmanın ötesinde, bu politikaları uygulamak ve yürütmek için protokoller içermelidir. Ekip üyelerinin tartışabileceği ve üzerinde çalışabileceği senaryoları içeren şirket uygulamaları hakkında düzenli eğitimi düşünün. Ayrıca yüksek etik standartlar sergileyenler için teşvikler oluşturabilirsiniz.

Yasalara uyma

Etik iş uygulamalarının en temel düzeyi, işinizle ilgili tüm yasalara uymaktır.

Dürüstlük

Dürüstlük, sonuçlarından bağımsız olarak doğruyu söyleme taahhüdü gerektirir. Dürüstlük, meslektaşlar arasında ve bir işletme ile halk arasında güveni teşvik eder.

Bir organizasyon içinde, herkes dürüstlükten faydalanır. Çalışanlar dürüst liderler için çalışmak ister, işletme sahipleri dürüst çalışanlar ister ve müşteriler dürüst ortaklarla iş yapmak ister. Bu, olumlu ve olumsuz haberleri aynı samimiyetle paylaşmak ve güvenilirlik konusunda bir itibar sağlamak anlamına gelir.

Bütünlük

Dürüst olmak, hiç kimse seçimlerinizden haberdar olmasa bile, her zaman bir dizi ahlaki standarda bağlı kalmak anlamına gelir. Diğerleri, dürüst bir şekilde yaşadığınızı ve çalıştığınızı fark eder, bu da kararlarınıza saygı ve güven sağlar.

Sadakat

İş ortaklarına, iş arkadaşlarına ve müşterilere sadık kalmak bağlılığınızı gösterir. İttifakınızı kanıtladığınızda, kalıcı ortaklıklar ve gelecekteki başarılar için sağlam bir temel geliştirirsiniz. Bu, tedarikçilerle ilişkileri sürdürmeye, departmanınızdaki iş arkadaşlarınızla bir promosyon fırsatını paylaşmaya veya topluma finansal taahhütleri yerine getirmeye kadar uzanabilir.

Adalet

İşyerinde adil olmak, asistanlardan stajyerlerden CEO’ya kadar herkese aynı şekilde davranmayı içerir. Adalet aynı zamanda tercihli muameleden kaçınmak ve herkesi düşüncelerini ve fikirlerini paylaşmaya teşvik etmek demektir. İşyeri, kurum içinde olduğu kadar müşterilere de eşitliği teşvik etmelidir. İşyerinde adalet, çalışanların kendilerini rahat hissettikleri birleşik bir ortam yaratır ve bu da bağlılığı artırır.

Saygı

Başkalarına saygılı davranmak, iş etiğinin temel taşıdır. Her ekip üyesi, destekleyici bir ortamda bir söz hakkı, görüş ve fikirleri paylaşma becerisine sahiptir. Bireysel saygıyı teşvik eden işyerleri, çalışanlar arasında gelişmiş işbirliği ve ekip çalışmasını deneyimleyebilir.

Saygı göstermek şunları içerir:

 • Müşterileri ve iş arkadaşlarını açık fikirli bir şekilde dinlemek
 • Nezaket göstermek
 • Anlaşmazlıklar sırasında bile kibar kalmak
 • Kişisel saldırılardan kaçınmak
 • Vücut dili ve yüz ifadeleri dahil sözlü olmayan iletişime dikkat etmek

Güvenilirlik

Güvenilir çalışanlar müşterilerine, meslektaşlarına ve iş ortaklarına sözlerini tutar. Taahhütlere saygı duymak, başkalarının size güvenebileceğini kanıtlayarak sizi güvenilir bir çalışan ve iş arkadaşı yapar. Güvenilirlik aynı zamanda güvenilir olmayı ve yükümlülüklerinizi yerine getirmeyi de içerir.

Sorumluluk

İşyerinde sorumlu olmak, görevlerinizin sahipliğini almak demektir. Sorumluluk, eylemlerinizin çevrenizdekileri nasıl etkileyebileceğini düşünmeyi ve diğer insanları dikkate alarak seçimler yapmayı içerir. İşverenler ve çalışanlar, sürekli denetim gerektirmeden en iyi kararları vermek için sorumlu çalışanlara güvenirler. Sorumluluk, olgunluk, yetenek ve disiplini gösterir.

Hesap verebilirlik

Hesap verebilirlik, çalışanların bir şirketin etik standartlarına uymasının önemli bir yoludur. Ekip üyelerinin çoğunluğu bir işletmenin etik kurallarını destekliyorsa, başkalarının da aynı şekilde davranmasını bekleyeceklerdir. Bu, tüm ekip üyelerini aşağıdaki gibi alanlarda etik davranmaya teşvik eden yüksek ahlaki beklentiler kültürü yaratır:

 • Zamanı yönetmek
 • Şirket kaynaklarını kullanmak
 • Uygun nitelik ve nicelikte iş üretmek

Bir işletme, eylemlerinden dolayı halk tarafından da sorumlu tutulabilir. Şirketlerle bağlantı kurmanın sayısız yolu (e-posta, sosyal medya gibi) sayesinde tüketiciler, desteklerini veya bir şirketin eylemlerine karşı olduklarını kolayca iletebilirler. Bu hesap verebilirlik, işletmeleri verimli ve etik davranmaya teşvik eder.

Merhamet

Merhamet, başka bir kişinin düşüncelerini ve duygularını anlamak için zaman ayırmayı içerir.

İnsanlar kendilerine değer verildiğini ve önemsendiğini hissettikleri bir ortamda çalışmak isterler. Ayrıca insanlar, tüketicilere ve topluma merhamet gösteren şirketlerle iş yapmak ister. İşyerinde şu merhamet örneklerini düşünün:

 • Bir restoran, hastanedeki yerel bir çocuk için bağış toplama etkinliği düzenliyor
 • Bir grup çalışan, sevdiklerini kaybeden bir iş arkadaşı için taziye ziyareti yapıyor
 • Şirket liderleri, özellikle yoğun bir sezonun ardından işçiler için bir izin günü planlıyor

Toplumsal bilinç

Müşteriler, toplum üzerinde olumlu bir etki yaratmak için bu ekstra adımları atan şirketlerle iş yapmayı tercih ediyor.

 • Adil ticaret anlayışına sahip olmak
 • Etik olarak geliştirilmiş veya üretilmiş ürünleri tedarik eden iş ortakları ve tedarikçilerle çalışmak
 • Adil ücret ödemek

Çevre bilinci

Küresel iklim krizi, işletme sahipleri, çalışanlar ve müşteriler için odak noktası olmaya devam ediyor. Etik iş uygulamaları, aşağıdakiler gibi çevre üzerindeki olumsuz etkinizi sınırlandırmak veya azaltmak için seçimler yapmayı içerir:

 • Ulaşım ve fabrikalardan kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak
 • Çöp ve atık üretimini sınırlamak
 • Enerji tasarrufu uygulamalarını teşvik etmek
 • Daha sürdürülebilir, maliyet tasarrufu sağlayan stratejiler oluşturmak

Şeffaflık

İşyerinde şeffaflık yaratmak, etik işlemleri teşvik etmenin bir yoludur. İster iş arkadaşlarınıza ister müşterilere erişim izni verin, eylemlerinizi paylaşmak, çalışanların etik kurallara uymasına yardımcı olan ek bir hesap verebilirlik katmanıdır.

Bazı şirketler, şirketin nasıl yürüdüğünü göstermek için yatırımcılara veya çalışanlara finansal şeffaflık sunabilir. Şeffaflık aynı zamanda organizasyon yapısına, işe alma ve işten çıkarma kriterlerine ve meydana geldiklerinde hataları ele almaya da atıfta bulunabilir. Örneğin, bir işletmenin fiyatlarını yükseltmesi gerekiyorsa, nedenleri doğrudan ve dürüstçe tüketicilere iletebilir. Bu açıklık, çalışanlar ve müşteriler arasında güveni geliştirmenin başka bir yoludur.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir